2014-15 Faculty by Department

For more information on our faculty, please click on a department or interdisciplinary program and refer to their faculty page.

Note: All those below asterisks are one of the following: full-time one-year, full-time two-year, laboratory instructors, paraprofessionals, or lecturers.

ART & ART HISTORY
Dr. Christina Penn-Goetsch, Chair (ext. 4137)
Ms. Susannah Biondo-Gemmell
Dr. Ellen Hoobler
Mr. Anthony Plaut (ext. 4355)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Susan Coleman, Gallery Coordinator; Lecturer, Blocks 7, 8
Ms. Sandra Dyas, Lecturer, Blocks 3, 4, 6, 7, 8


BIOLOGY
Dr. Marty Condon, Chair (ext. 4154)
Dr. Jeffrey Cardon (also teaches in Chemistry)
Dr. Barbara Christie-Pope
Dr. Andrew McCollum
Dr. Tammy Mildenstein
Dr. Brian Nowak-Thompson (also teaches in Chemistry)
Dr. Craig Tepper
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Diane Gingerich Feil, Laboratory Instructor (also teaches in Chemistry)
Dr. Megan Poulette, (one year appointment)
Ms. Shea-Lynn Putz, Laboratory Instructor
Ms. Rebecca Richtsmeier, Laboratory Instructor

CHEMISTRY
Dr. Jeffrey Cardon (also teaches in Biology), Chair (ext. 4413)
Dr. Charles Liberko
Dr. Brian Nowak-Thompson (also teaches in Biology)
Dr. Jai Shanata
Dr. Cynthia Strong, Chair (ext. 4316)
Dr. Craig Teague
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. Addison Ault (emeritus), Lecturer, Block 6
Ms. Diane Gingerich Feil, Laboratory Instructor (also teaches in Biology)
Mr. Charles Halsey, Laboratory Instructor
Dr. Truman Jordan (emeritus), Lecturer, Block 5
Ms. Andrea Pionek, Laboratory Instructor; Lecturer, Block 2
Ms. Mary Anne Teague, Lecturer, Block 2

COMPUTER SCIENCE
Dr. Leon Tabak, Chair (ext. 4294)
Mr. Tony deLaubenfels (also teaches in Mathematics)
Dr. Ross Sowell
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ECONOMICS & BUSINESS
Dr. A’amer Farooqi, Chair (ext. 4442)
Dr. Santhi Hejeebu
Dr. Todd Knoop
Dr. Jerry Savitsky
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. Huan Cai (one year appointment)
Mr. Imran Farooqi, Lecturer
Mr. David Burgess, Lecturer

EDUCATION
Dr. Jill Heinrich, Chair (ext. 4352)
Dr. Kerry Bostwick
Dr. Meg Jacobs
Dr. Kate Kauper
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Kari Broghamer, Student Teacher Supervisor, Blocks 5, 6, 7
Dr. Jean Donham, Lecturer, Block 7
Ms. Kate Kedley, Lecturer, Block 3
Ms. Jo Morgan, Student Teacher Supervisor, Blocks 1, 2
Ms. Anne Murphy, Student Teacher Supervisor, Blocks 1, 2
Ms. Cynthia Postler, Director of Teacher Education
Ms. Sarah Richardson, Lecturer, Block 8

ENGLISH & CREATIVE WRITING
Dr. Glenn Freeman, Chair (ext. 4224)
Dr. Rebecca Entel
Dr. Leslie Hankins
Dr. Michelle Mouton
Dr. Shannon Reed
Dr. Kirilka Stavreva
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Shena McAuliffe, Robert P. Dana Emerging Writer Fellow (one year appointment)

GEOLOGY
Dr. Rhawn Denniston, Chair (ext. 4306)
Dr. Benjamin Greenstein
Dr. Emily Walsh
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. John Orcutt, Post-Doctoral Teacher-Scholar Fellow (second year of two year appointment)

HISTORY
Dr.Catherine Stewart, Chair (ext. 4373)
Dr. Robert Givens
Dr. Michelle Herder
Dr. M. Philip Lucas
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

CLASSICAL & MODERN LANGUAGES
Dr. Lynne Ikach (Russian), Chair (ext. 4114)
Dr. Devan Baty (French)
Dr. John Gruber-Miller (Greek, Latin, Classics)
Dr. Carol Lacy-Salazar (Spanish)
Dr. Michael Mosier (Spanish)
Dr. Marcela Ochoa-Shivapour (Spanish)
Dr. Karliana Sakas (Spanish)
Dr. Phillip Venticinque (Classics)
Dr. Rebecca Wines (French)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Noriko Ciochon (Japanese), Lecturer, Blocks 7, 8
Ms. Iryna Hamm (ESL), Lecturer
Dr. Johanna Schuster-Craig (German Studies) (second year of two year appointment)

KINESIOLOGY
Dr. Steven DeVries, Chair (ext. 4338)
Dr. Kristi Meyer
Ms. Ellen Whale
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Ann Griffin, independent study instructor, Blocks 1, 2, 6


MATHEMATICS & STATISTICS
Dr. Ann Cannon, Chair (ext. 4461)
Dr. Stephen Bean
Mr. Tony deLaubenfels (also teaches in Computer Science)
Dr. James Freeman
Dr. Tyler Skorczewski
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. Christopher Olsen, Lecturer, Blocks 5, 7
Ms. Brandi Shanata, Lecturer, Block 3

MUSIC
Dr. Lisa Hearne, Chair (ext. 4221)
Dr. Martin Hearne
Dr. James Martin
Dr. Aaron Perrine
Dr. Jama Stilwell
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Ahreum Han Congdon, College Organist

PHILOSOPHY
Dr. Genevieve Migely, Chair (ext. 4344)
Dr. Paul Gray
Dr. James White
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. Thomas Javoroski, Lecturer, Blocks 5, 7

PHYSICS
Dr. Lyle Lichty, Chair (ext. 4360)
Dr. Kara Beauchamp
Dr. Derin Sherman
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

POLITICS
Dr. Aparna Thomas (also teaches in the Gender, Sexuality, and Women's Studies Program) , Chair (ext. 4590)
Dr. Craig Allin
Dr. Hans Hassell
Dr. Robert Sutherland
Dr. David Yamanishi
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Ms. Veronica Czastkiewicz, Lecturer, Blocks 4, 5, 6

PSYCHOLOGY
Dr. Melinda Green, Chair (ext. 4313)
Dr. Suzette Astley
Dr. William Dragon
Dr. Carolyn Zerbe Enns
Dr. Alice Ganzel
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. R. Anne Busha, Lecturer, Blocks 5, 6, 7, 8
Dr. Amber Jannusch, Lecturer, Block 2
Dr. Wind Goodfriend, Lecturer, Block 7
Ms. Kameko Halfmann, Lecturer, Blocks 2, 4
Ms. Lisa Janssens-Rud, Lecturer, Blocks 2, 3, 5, 6

RELIGION
Dr. Steven Sacks, Chair (ext. 4209)
Dr. Joseph Molleur
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. Michele Petersen, Lecturer, Blocks 3, 4

SOCIOLOGY & ANTHROPOLOGY
Dr. Tori Barnes-Brus, Chair (ext. 4340)
Dr. Erin Davis
Dr. Alfrieta Monagan
Dr. Mary Olson
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dr. John Doershuk, Lecturer, Block 1
Dr. Judith Siebert, Lecturer, Blocks 2, 3, 4, 5

THEATRE
Mr. James Van Valen, Chair (ext. 4562)
Mr. Scott Olinger
Ms. Janeve West
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Mr. Ronald Clark, Artist in Residence
Ms. Jody Hovland, Artist in Residence
Ms. Jenny Nutting Kelchen, Costume Shop Supervisor; Lecturer, Blocks 2, 4, 7
Mr. Don Schneider, Technical Director; Lecturer, Blocks 2, 5


Interdisciplinary Programs With Dedicated Faculty

ETHNIC STUDIES

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

LATIN AMERICAN STUDIES
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

GENDER, SEXUALITY, AND WOMEN'S STUDIES

Dr. Aparna Thomas (also teaches in Politics)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Other Interdisciplinary Programs

ARCHAEOLOGY
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR BIOLOGY
CLASSICAL STUDIES
ENVIRONMENTAL STUDIES
INTERNATIONAL RELATIONS
MEDIEVAL AND EARLY MODERN STUDIES