2013-14 Program Advisors

ACM Programs
ACM Brazil/Environmental Studies Exchange: Andy McCollum
ACM Chicago Entrepreneurship: A’amer Farooqi
ACM Chicago Semester in the Arts: Ellen Hoobler
ACM Culture and Society in Africa (Botswana): Todd Knoop
ACM Faculty Career Enhancement (FaCE) Project: Ben Greenstein, Associate Dean
ACM Faculty Development Liaison: Ben Greenstein, Associate Dean
ACM Florence: Arts in Context: Christina Penn-Goetsch
ACM India Studies: Aparna Thomas
ACM Japan Study: Carol Enns
ACM Jordan: Middle-East & Arabic Language Studies: Devan Baty
ACM Latin American Culture and Society in Costa Rica: Carol Lacy-Salazar
ACM London: Arts in Context:  Michelle Mouton
ACM Newberry Library Program in the Humanities: James Martin
ACM Oak Ridge Science Semester: Craig Teague
ACM Tanzania Program: Ecology and Human Origins: Marty Condon
ACM Tropical Field Research in Costa Rica: Marty Condon
ACM Urban Education Program: Cindy Postler
ACM Urban Studies Program: Mary Olson

Curricular Programs
Archaeology:  John Gruber-Miller
Biochemistry and Molecular Biology:  Jeff Cardon, Craig Tepper
Classical Studies: John Gruber-Miller
Environmental Studies: Rhawn Denniston
Ethnic Studies: Mary Olson
International Relations: Robert Givens
Latin American Studies: Marcela Ochoa-Shivapour
Medieval and Early Modern Studies: Michelle Herder
Russian Studies: Lynne Ikach
Women’s Studies:  Carol Enns, Aparna Thomas (co-chairs)

Off-Campus Programs
Foreign Languages Abroad Program (FLAP): Languages Department Faculty
Northern Ireland Exchange Program: Joseph Molleur
Washington Center/Capitol Experience:  Robert Sutherland

Professional Programs
Architecture:  Susannah Biondo-Gemmell
Dental Early Admission Program (University of Iowa): Craig Tepper
Engineering (University of Minnesota):  Kara Beauchamp
Environmental Management and Forestry (Duke University):  Andy McCollum
Law: Craig Allin, RJ Holmes-Leopold, Phil Lucas, Mary Olson, Rob Sutherland
Master of Arts in Teaching:  Jill Heinrich
Medical Technology (St. Luke’s): Barbara Christie-Pope
Medicine: Barbara Christie-Pope, Craig Tepper
Teacher Education:  Jill Heinrich
Theology:  Catherine Quehl-Engel

Special Programs
Berry Center for Economics, Business & Public Policy: Leon Tabak, Faculty Director
Beta Omicron Distinguished Alumni Visitors Program: Ben Greenstein, Associate Dean
Civic Engagement Program: John Gruber-Miller
Cornell Fellows Program: Sue Astley, Faculty Director
Dimensions Center Program: Barbara Christie-Pope, Faculty Director
International Studies (Study Abroad):  Ben Greenstein

Advisors for Scholarships
Boren Scholarships: Robert Givens
Carnegie Endowment Junior Fellowship: Laura Farmer
Fulbright Program:  Robert Givens
Gates Scholarship:  Robert Givens
Goldwater Scholarship: Ross Sowell
Harry S. Truman Scholarship:  Robert Sutherland
Jack Kent Cooke Scholarship: Jama Stilwell
James Madison Fellowship:  Phil Lucas
Marshall Scholarships:  Robert Givens
McElroy Trust Fellowship:  Jim White
Mitchell Scholarship: Joseph Molleur
Rhodes Scholarship:  Robert Givens
Udall Scholarship:  Craig Allin

Advisors for Honorary Societies
Beta Beta Beta: Barbara Christie-Pope
Delta Phi Alpha (German):  Johanna Schuster-Craig
Lambda Alpha (Anthropology): Alfrieta Monagan
Mortar Board:  Brian Nowak-Thompson
Omicron Delta Epsilon (Economics): Santhi Hejeebu
Phi Alpha Delta (Pre-Law):  RJ Holmes-Leopold
Phi Beta Kappa: David Yamanishi
Pi Delta Phi (French): Devan Baty
Pi Kappa Lambda (Music): James Martin
Pi Sigma Alpha (Politics): Craig Allin
Psi Chi National Honor Society (Psychology):  William Dragon
Sigma Delta Pi (Spanish):  Carol Lacy-Salazar
Sigma Gamma Epsilon (Geology): Emily Walsh